w3c

Darmowa wysyłka od 300zł
Masz prawo do zwrotu produktu w ciągu 14 dni od odbioru.
Żelazo jest niezbędne do życia - pomaga zachować wiele funkcji życiowych w organizmie, w tym:
Co ciekawe, korzyści z żelaza często pozostają niezauważone, dopóki dana osoba nie otrzymuje wystarczającej ilości.
OBJAWY NIEDOBORU ŻELAZA:
Z preparatami żelaza popełnia się wiele „grzechów”. Zarówno firmy suplementacyjne, jak i farmaceutyczne oferują preparaty, których głównym składnikiem jest sztuczne żelazo w postaci siarczanu żelaza, które mocno zaburza cały ustrój organizmu, a wręcz może być niebezpieczne dla zdrowia.
Nie powinno się przyjmować żadnego żelaza w formie syntetycznej (tj. większość tabletek na rynku), bo można narobić sobie więcej szkody, niż pożytku.
Jeśli nie masz pewności co suplementujesz..
Najlepiej jest unikać w ogóle suplementów żelaza niewiadomego pochodzenia, jak i produktów nim wzbogaconych, takich jak płatki śniadaniowe, gotowe owsianki, czy napoje z żelazem.
Najbezpieczniej żelazo dostarczać jest wraz z mądrą dietą. Gdy żelazo powiązane jest z hemoglobiną lub ferrytyną (w naturalnych produktach żywnościowych), nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych i wyłącznie takie żelazo powinniśmy spożywać.
W przypadku osób z anemią, które powinny suplementować żelazo, należy postawić na "preparaty inteligentne" stworzone w taki sposób, aby zachowywały się jak naturalne żelazo z pożywienia (np. wyciąg z curry, chlorella, spirulina, wyciągi z pokrzywy z dodatkiem witaminy C, Aliness Microferr, czy inne biodostępne produkty z żelazem).
Kolejny rodzaj żelaza, którego należy unikać jak ognia to tlenek żelaza, czyli potocznie mówiąc.. pospolita rdza. Przyswajalność czegoś takiego jest na poziomie może pojedynczych procentów?
A co się dzieje z pozostałą częścią?
Takie żelazo bardzo zatruwa nasz organizm. Bardzo! Szczególnie niebezpieczne jest dla dzieci i kobiet w ciąży, którym przecież notorycznie przepisuje się preparaty żelaza na anemię ciążową.
Syntetyczne preparaty żelaza zawierające np. 100 mg żelaza zostawiają w przewodzie pokarmowym niewchłonięte ponad 90 mg owego pierwiastka i zatruwają florę bakteryjną, powodując fatalne w skutkach procesy gnilne. Ludzie trafiają z takimi problemami do szpitali gastrologicznych i mało kto wtedy wiąże je ze spożywaniem „niewinnego” żelaza.
Niestety ta forma też pozostawia wiele do życzenia. Siarczan żelaza działa szkodliwie po połknięciu, drażniąco na skórę, jak i na oczy.
Co ciekawe siarczan żelaza to preparat idealnie sprawdzający się w roli nawozu, gdzie jest często stosowany. Posiada zdolność całkowitej likwidacji mchu z trawnika, a także zapobiega jego występowaniu w przyszłości.
Żeby nie rozwlekać się za bardzo, przytoczę cytat z opakowania: "Po spryskaniu trawnika należy uważać, by nie wpuszczać na jego teren zwierząt przez co najmniej tydzień, gdyż jest on dla nich szkodliwy. Natomiast na terenach pastwisk okres ochronny przed wpuszczeniem zwierząt wydłuża się do nawet 4 tygodni.
UWAGA: Siarczan żelaza (II) działa szkodliwie po połknięciu. Działa drażniąco na skórę. Działa drażniący na oczy. Dokładnie umyć ręce po użyciu. Nie jeść, nie pić i nie palić podczas używania produktu. Stosować rękawice ochronne/odzież ochronną/ochronę oczu/ochronę twarzy."
Z przykrością muszę napisać, że siarczan żelaza to chyba najczęstszy produkt przepisywany przez lekarzy na receptę.. No cóż.. brak słów..
Przepisywano mi go kiedyś bezkrytycznie przez 4 lata, więc uwierzcie, odczułam to na "własnej skórze"..
Uważaj na preparaty multiwitaminowe i multimineralne. Niestety sztuczne żelazo dodają do niemalże wszystkich preparatów typu „multi”, dlatego osobiście unikam ich z tego i wielu innych powodów.
W obliczu powyższego można się trochę podłamać. Niemniej, istnieją też bezpieczne formy żelaza.
Prozdrowotne formy suplementów żelaza to przede wszystkim preparaty organiczne takie jak:
Ich przyswajalność jest rzędu 25%, a pozostała część jest łatwo metabolizowana i wydalana bez żadnych skutków ubocznych. Co najważniejsze nie osadzają się i nie zalegają w jelitach i innych organach, co rodzi wiele późniejszych problemów.
25% przyswajalności preparatów organicznych z jednej strony brzmi imponująco, w porównaniu do kilku procent uzyskiwanych z form syntetycznych, ale dalej nie jest to za wiele. Szczególnie dla osób z poważną anemią.
Wiele firm, żeby zwiększyć biodostępność żelaza, dodają do swojego preparatu dodatkowo witaminę C.
Witamina C jest niezbędnym warunkiem wchłaniania jakiegokolwiek żelaza w organizmie (tego z diety również). Jeśli w organizmie występują braki witaminy C, żelazo nie będzie wchłaniane należycie.
Potwierdzają to badania, które wyraźnie wskazują na silną korelację pomiędzy witaminą C i żelazem. Co ciekawe badania pokazują, że osoby z anemią mają zawsze spore niedobory witaminy C. Badacze wysuwają również wnioski, że bardzo często są to osoby z natury stresujące się lub po ciężkich przeżyciach i traumach. W tych przypadkach witamina C „leci na łeb na szyję (podobnie jak magnez).”
Pamiętaj o tym fakcie, jeśli producent o to nie zadbał.
Jak zawsze ważna jest biodostępność danego preparatu. To chyba jedna z najważniejszych kwestii, na którą należy zwrócić uwagę podczas zakupu danego preparatu, gdyż to przełoży się na:
Biodostępność jest również ważnym czynnikiem w przypadku żelaza.
Niektóre firmy, aby zwiększyć biodostępność żelaza, produkują je w formie mikronizowanej i mikrokapsułkowanej. Takie żelazo trafia bezpośrednio do jelit.
W praktyce oznacza to, że mineralne sole żelaza tabletki są pokrywane otoczką z tłuszczu roślinnego. Dzięki tej technologii sole zostają zamknięte w mikrokapsułkach, zachowując swoje pierwotne właściwości.
Mikronizowanie to proces polegający na zmniejszeniu wielkości ziaren żelaza do rozmiaru minimum 10 mikronów (µm). Takie rozwiązanie jednocześnie powoduje powiększenie powierzchni wchłaniania się soli żelaza, a przez to znaczące zwiększenie jego biodostępności.
KORZYŚCI ZE STOSOWANIA ZMIKRONIZOWANEGO ŻELAZA:
Zwracaj uwagę na to, czy firma wydaje stosowne świadectwa jakości. 90% rynku zalewają produkty niewiadomego pochodzenia produkcyjnego. W najlepszym wypadku po prostu nie działają, w gorszym - trują nas szkodliwymi dla zdrowia domieszkami.
Osobiście mam zaufanie wyłącznie do firm, które regularnie badają swoje produkty pod kątem zanieczyszczeń i toksyn i wydają do tego stosowne atesty.
SPECYFIKA PRODUKTU ALINESS:
Mike Adams i Hulda Clark przebadali wiele suplementów i w swoich książkach piszą wprost, że „90% preparatów witaminowych na rynku jest poważnie zanieczyszczona. Skażenie opiewa głównie o solwenty (rozpuszczalniki), metale ciężkie i lantanowce. Na dłuższą metę preparaty te wyrządzają więcej szkody niż pożytku. W rezultacie zakwaszają cały organizm, a wiadomo, że walczymy na co dzień o przeciwny efekt.”
Gdy w grę wchodzą suplementy, nie uznaję kompromisów. Albo kupujesz dobrej jakości produkty, albo lepiej zrezygnuj z suplementacji. Więcej szkody wyrządzisz sobie spożywając toksyny wraz z taką zanieczyszczoną „witaminą”, aniżeli dostarczysz substancji czynnej. Jeśli chodzi o suplementy naprawdę płaci się za jakość.
Dość istotny w kontekście suplementów jest kraj pochodzenia składników danego produktu. Jeśli sprowadzane są one z Chin, raczej nie ma co liczyć na dobrą jakość. Ziemia w Chinach jest tak zanieczyszczona, że nie ma tam metra sześciennego, aby wyprodukować zdrową żywność, nie wspominając o suplementach.
Kraj pochodzenia składników może być więc dobrym wyznacznikiem jakości danego produktu, choć oczywiście nie można też uznać tego za regułę, bo jak wszędzie mogą zdarzać się wyjątki.
ZALECENIE PRODUCENTA: 1 tab. dziennie (25 mg) - Microferr / 1 - 2 tab. dziennie (10 - 20 mg) - wyciągi Curry
ZALECENIA EKSPERTÓW:
SPOSÓB PRZYJMOWANIA: w trakcie lub po posiłku (znacznie lepsze wchłanianie)
PORA DNIA: rano / przed południem
CZAS KURACJI: -
PRZECIWWSKAZANIA: -
WSPÓŁDZIAŁANIE:
ANTAGONIZM:
Poziom żelaza drastycznie spada w organizmie, gdy ten jest zakwaszony. Zadbaj więc przede wszystkim o alkalizację.
Kolejnym czynnikiem ubytku żelaza są braki witaminy C, co zostało już poruszone na zakładce o procesie produkcji.
Obniżone żelazo mają częściej kobiety z uwagi na regularny okres. Niestety ten czynnik mocno wpływa na obniżenie żelaza we krwi. Z drugiej strony kobiety, które regularnie nienadmiernie miesiączkują są mniej narażone na ataki serca, ponieważ zwykle mają w związku krwawieniami obniżony poziom żelaza. Podobna sytuacja dotyczy zdrowych dawców krwi, którzy doświadczają statystycznie mniej ataków serca.
Kolejną sprawą są pasożyty, a w szczególności tęgoryjce dwunastnicy i tasiemce, które dosłownie żywią się krwią.
Jak chcesz zadbać o żelazo, uważaj również na nadmiar glutenu w swojej diecie, który „zjada” kosmki jelitowe odpowiedzialne za wchłanianie substancji odżywczych, m.in. żelaza.
Mówi się, że wiek również wpływa na ubytki żelaza, choć moim zdaniem fakt ten nie wynika to z samego wieku co z nagromadzonych lat słabej w żelazo diety z jednoczesnymi brakami witaminy C.
Ostatnim czynnikiem jest jedzenie z mikrofalówki, które tak drastycznie zmienia strukturę jedzenia, że organizm dosłownie go nie rejestruje. To powoduje, że nie wchłania również z niego witamin i minerałów, m.in. żelaza.
Uważaj również na sztuczne żelazo serwowane w produktach przetworzonych. Przeciętny Kowalski namiętnie spożywa produkty bogate w sztuczne żelazo z przetworzonej właśnie żywności takiej jak np. płatki śniadaniowe, zboża, a szczególnie mąka pszenna, a co za tym idzie przemysłowe pieczywo z większych piekarni, czy makarony.
Jestem zdecydowaną zwolenniczką żelaza roślinnego. To jest to bardziej biodostępne żelazo i w dodatku nie generuje stanów zapalnych, w przeciwieństwie do żelaza odzwierzęcego.
Mięso zwierząt jest źródłem żelaza hemowego i niehemowego, a żelazo hemowe jest uznawane za czynnik prozapalny. Owoce i warzywa są dla odmiany sprawdzonymi przeciwutleniaczami.
Ponadto żelazo hemowe zawarte w czerwonym mięsie stwarza poważny stres oksydacyjny w organizmie, gdyż mięso zwierząt naładowane jest adrenaliną (hormonem stresu, który generują przed ubojem). Stres oksydacyjny finalnie prowadzi do uszkodzenia DNA.
Dodatkowo żelazo hemowe jest związane z rozwojem cukrzycy i otyłości. A te dwie choroby predysponują do rozwoju raka endometrium.
Nadmierna ilość żelaza związana jest zazwyczaj z:
Niemniej, w kontekście żelaza należy zachować umiar, bo nadmiar żelaza (mowa głównie o tym sztucznym) jest bardziej niebezpieczne, niż jego niedobór. Jak wspomniane powyżej, nadmiar żelaza:
OBJAWY WYNIKAJĄCE ZE ZBYT DUŻEGO STĘŻENIA SZTUCZNEGO ŻELAZA:
Nazwa: | Żelazo organiczne MicroFerr® 25 mg |
Zawartość: | 100 tabletek VEGE |
Producent: | Aliness |
Kraj pochodzenia: | USA |
Data ważności: | 10.2017 |
Składniki | 1 tabletka |
Żelazo Microferr®
Witamina |
25 mg *(178,5%)
40 mg 50% |
*RWS % - Dzienna referencyjna wartość spożycia
SKŁAD KAPSUŁKI: Żelazo w postaci Microferr® (fumaran żelaza (II), Pirofosforan żelaza (III)), substancja otoczki mikrokapsułki (tłuszcze roślinne), substancje wypełniające (fosforany wapnia, celuloza mikrokrystaliczna), kwas L-askorbinowy (witamina C), substancja przeciwzbrylająca (dwutlenek krzemu).
rty
ewr